Ako vybrať ideálny router

Pevný domáci internet stále patrí k najpoužívanejším typom pripojenia. V porovnaní s tým mobilným má stále lepšie prenosové rýchlosti a vyššiu stabilitu. Kvalitu takéhoto pripojenia však do významnej miery ovplyvňuje WiFi router. V nasledujúcom článku sa pozrieme, ako vybrať ten správny presne podľa vašich požiadaviek.

ako vybrať wifi router

Ako ovplyvňuje router pripojenie k internetu?

V prípade, že použijete nevhodný WiFi router, pripojenie môže byť spomalené, nestabilné, WiFi signál nemusí mať požadovaný dosah a v neposlednom rade môže byť aj nezabezpečené. Preto by ste mali dbať na to, aby mal tie WiFi router správne parametre.

Je rozdiel kupovať WiFi router pre základný domáci internet, na ktorom bude pripojený jeden počítač a dva smartphony a pre firmu s desiatkami pracovných staníc v celodennom plnom nasadení. Je preto dobré sa zamyslieť, za akým účelom zariadenie vyberáte a ako ho plánujete zaťažiť.

Rýchlosť sieťových portov

Prvou a zároveň základnou vlastnosťou, podľa ktorej by ste mali vyberať WiFi router, je rýchlosť sieťových portov. Rýchlosti sietí bývajú spravidla udávané v bitoch za sekundu (dnes už takmer všetky pripojenia v Mbit/s).

Nikdy nevoľte router s nižšou rýchlosťou, ako je rýchlosť vášho internetového pripojenia, pretože router by váš internet spomaľoval. Nemá však zmysel zbytočne platiť za veľmi rýchly router, keď máte pomalý internet.

Ak presne neviete, aký rýchly internet máte, túto informáciu môžete zistiť z webu poskytovateľa, prípadne ju nájdete v zmluve, ktorú ste s ním uzatvárali. Hodnota je uvádzaná v tvare XX Mbit/s.

wifi router porty

Verzie štandardu routerov

Pri kúpe routeru sa v technických špecifikáciách stretnete so špecifickým označením, takzvaný štandard - napr. WiFi 802.11ac, ktorý je pre vás pri výbere kľúčový.

Pre výrobcov je zároveň zvykom uvádzať podporu najnovšej aj všetkých predchádzajúcich typov kvôli lepším výsledkom vo vyhľadávaní, preto sa budete stretávať aj s označením ako 802.11 a/b/g/n/ac.

Čo jednotlivé označenia znamenajú?

 • 802.11a – 2Mb/s – Pravdepodobne na ňu už nenarazíte, ide o zastaralú technológiu. S trochou trpezlivosti bola vhodná na prezeranie jednoduchých webov s textom a obrázkami, prípadne vybavovanie elektronickej pošty.
 • 802.11b – 11Mb/s – Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, ide technológiu minulosti, ktorej limity a možnosti použitia zostávajú rovnaké.
 • 802.11g/a – 54Mb/s – Dá sa povedať, že je príkladom pripojenia pre bežného používateľa. Väčšina nenáročných zákazníkov má internet s rýchlosťou 50Mb/s. Je vhodný na prehliadanie webov a pozeranie videí (za predpokladu jedného pripojeného zariadenia zvláda HD video bez čakania).
 • 802.11n – 600Mb/s – V tomto prípade už ide o nadpriemerné pripojenie vhodné na online hranie, pozeranie videí a filmov vo vysokom rozlíšení, prípadne preberanie veľkých objemov dát v rozumnom čase.
 • 802.11ac – 3Gb/s – Najnovšia technológia pre najrýchlejšie routery. Hoci ich cena dnes už nie je vysoká, málokto má internet, ktorý dokáže využiť jej potenciál. Svoje uplatnenie však môže nájsť napríklad vo firemnom sektore alebo v prípade, že sa naň bude pripájať viacero užívateľov.

Najlepšou voľbou, s prihliadnutím na rezervu do budúcna, sú WiFi routery štvrtej a piatej generácie.

Frekvencia

Výslednú rýchlosť môže ovplyvniť aj tretí činiteľ, a to frekvenčné pásma signálu. V minulosti najpoužívanejším je vysielanie na frekvencii 2,4GHz, pričom ide stále o štandard.

Ak však bývate v oblasti, kde sa na malom priestore vyskytuje viacero signálov od iných routerov (napríklad v bytovke alebo paneláku), jeho vyťaženie spomaľuje rýchlosť pripojenia. Preto je v dnešnej dobe vhodné zvoliť router pracujúci v pásme 5GHz s väčším množstvom kanálov a nižším zaťažením. Aktuálne ho už podporuje väčšina zariadení.

bezdrôtový router

Typy antén a rozsah pokrytia WiFi signálom

Dôležitým parametrom sú tiež antény, ktoré ovplyvňujú dosah a spôsob pokrytia. Je obrovský rozdiel, či má byť WiFi router osadený do jednoizbového bytu alebo do budovy s desiatkami metrov štvorcových. Zaváži aj hrúbka stien a to, z akého sú materiálu. V starých budovách napríklad môžu steny pôsobiť ako tienidlo.

Z tohto hľadiska je možné rozdeliť informácie, na ktoré by ste sa mali prihliadať, do dvoch kategórií.

Prvou z nich je zisk antény. Zjednodušene ide o vzdialenosť, na ktorú je anténa schopná zachytiť signál, a teda na ktorú sa budete môcť k routeru pripojiť (môžete to chápať aj ako silu antény). Štandardná hodnota, s ktorou sa stretnete, je 5dBi.

Za povšimnutie stojí aj údaj o tom, či sú antény odnímateľné. Ide o vítanú vlastnosť, pretože ich môžete kedykoľvek upgradovať za antény s vyšším ziskom alebo vymeniť v prípade mechanického poškodenia. S väčšou vzdialenosťou od routera spravidla klesá intenzita signálu a znižuje sa rýchlosť pripojenia.

Práve preto by ste si mali okrem zisku zistiť aj skúsenosti od užívateľov, ktorí si router zakúpili pred vami. Tie vám napovedia, ako je na tom dosah a kvalita signálu počas reálneho používania.

S anténami je bezprostredne spojená ďalšia vlastnosť, a síce akú konkrétnu oblasť chcete signálom pokryť. Z tohto hľadiska ich je možné zaradiť do troch kategórií.

 • Smerové antény – Sú vhodné len za predpokladu, že sa má k WiFi routeru pripojiť len jedno zariadenie, ktoré je staticky umiestnené na jednom mieste a zároveň je od neho veľmi ďaleko. Za bežných podmienok však takáto anténa nenájde uplatnenie.
 • Sektorové antény – Voľte v prípade, že chcete signálom pokryť kruhový výsek v špecifickom rozmedzí (štandardne od 30° do 180°). Príkladom použitia môže byť napríklad pracovisko. Router s 90° sektorovou anténou sa umiestni do rohu v kancelárii, vďaka čomu majú signál k dispozícii všetci vnútri, ale do siete sa nepripojí nikto mimo tohto územia.
 • Všesmerové antény – Ak patríte medzi bežných užívateľov a plánujete router umiestniť niekde do stredu vášho príbytku, bude to pre vás ideálna voľba. Signál má totiž záber 360° okolo antény, a teda sa šíri všetkými smermi rovnako.

wifi router antény

V prípade, že ste náročným užívateľom a máte na veľký dosah signálu vysoké nároky, zvoľte router vybavený technológiou MIMO, ktorá zvyšuje stabilitu signálu aj vo väčších vzdialenostiach.

Vhodnou voľbou by mohol byť aj Extender, respektíve repeater. Ide o externé zariadenie, ktoré umiestnite do miest, kde chcete mať dobrý signál, ale router tam už nemá dosah.

Zabezpečenie: Ako neprísť o peniaze, osobné údaje a heslá

Najdôležitejšie nakoniec? Zabezpečenie je rozhodne faktor, ktorý by ste nemali podceniť. Len minimum užívateľov si uvedomuje, že v prípade zlého zabezpečenia môže útočník pripojený do siete zachytávať pakety ostatných užívateľov.

Znamená to, že by potenciálne mohol sledovať celú vašu aktivitu – prihlasovacie údaje od účtov do sociálnych sietí, internet bankingu, vidieť vašu históriu prehliadania atď.

Z tohto hľadiska sa routery delia do troch kategórií:

 • WEP zabezpečenie – Nenechajte sa zmiasť. Slovo bezpečnosť je dnes už len v názve. Technológia bola dávno prelomená a nie je bezpečná. Príkladom sú niektoré bezpečnostné kamery s WEP zabezpečením – môže sa na ne napojiť prakticky ktokoľvek so základnými zručnosťami v IT oblasti.
 • WPA zabezpečenie – Hoci je sofistikovanejšie ako WEP, a teda je aj náročnejšie ho zneužiť, šifrovanie bolo prelomené, takže nie je bezpečné.
 • WPA2 zabezpečenie – Dodnes nebolo prelomené, preto ide o jedinú naozaj bezpečnú voľbu.

Ak máte problém s tým, že jedno zariadenie nadmerne vyťažuje sieť a spomaľuje tým pripojenie ostatných užívateľov, siahnite po routeri vybavenom QoS technológiou. Typickým príkladom je dieťa, ktoré sťahuje objemné hry. Vďaka QoS mu môžete podľa potreby nastaviť nižšiu prioritu a v sieti pohodlne pracovať bez spomalenia.

wifi router

Doplnkové informácie

Keď sa vám podľa týchto základných parametrov podarí vybrať zopár kandidátov na dobrú kúpu, finálnu voľbu môžete uskutočniť vďaka doplnkovým informáciám. Tie väčšinou prinášajú samotní majitelia routerov v krátkych recenziách. Nájdete ich na stránkách niektorých internetových obchodov rovno pod konkrétnym produktom.

Dozviete sa tak napríklad:

 • akú má router mieru spoľahlivosti (ako často sa kazí s nutnosťou reklamácie),
 • či nedochádza k výpadkom signálu alebo iným problémom,
 • akú má hlučnosť (hoci neobsahuje žiadne pohyblivé časti, najmä lacnejšie routery môžu byť v noci nepríjemné elektrickou hlučnosťou),
 • o problémoch s prehrievaním,
 • či sú špecifikácie, ktoré uvádza výrobca, pravdivé.

Ak je router umiestnený na viditeľnom mieste v domácnosti a je to pre vás dôležité, berte do úvahy aj estetickú stránku. Niektoré sú dokonca navrhnuté ako príslušenstvo do domácnosti a budú pôsobiť prirodzeným dojmom.

Značky WiFi routerov

TP-Link

V portfóliu značky TP-Link nájdete jednoduché routre pre domáce použitie, ale aj profesionálnejšie modely podporujúce až 3 WiFi siete. Nemusíte sa obávať, že si budete musieť siahnuť hlboko do vrecka. Modely od TP-Linku sú spoľahlivé a za dobrú cenu.

Najlepšie WiFi routery TP-Link

Porovnali sme množstvo WiFi routerov TP-Link a vybrali pre vás tie s najlepším pomerom cena/výkon.

ASUS

Cenové rozpätie routerov Asus je široké, preto si v portfóliu značky vyberú nenároční používatelia WiFi siete aj tí, ktorý potrebujú profesionálne riešenia pre veľké množstvo používateľov, ktorí sa k sieti pripájajú. Routery značky Asus sa pravidelne umiestňujú v hodnotiacich rebríčkoch na popredných miestach, takže kúpa rozhodne nebude krok vedľa.

Najlepšie WiFi routery ASUS

Porovnali sme množstvo WiFi routerov ASUS a vybrali pre vás tie s najlepším pomerom cena/výkon.

Tenda

Menej známa značka je vhodná najmä pre nenáročných používateľov a domácnosti, kde sa k sieti nepripája veľa užívateľov. Ak nechcete do routera investovať príliš veľa peňazí, z modelov značky Tenda si určite vyberiete taký, ktorý splní vaše požiadavky.

Najlepšie WiFi routery Tenda

Porovnali sme množstvo WiFi routerov Tenda a vybrali pre vás tie s najlepším pomerom cena/výkon.

D-Link

Taiwanská značka má vo svojom sortimente cenovo dostupnú radu pre domácnosti a rovnako aj prémiové riešenia pre kancelárie a náročnejších používateľov. Drahšie modely s väčším počtom antén vysielajú stabilný signál aj na väčšie plochy.

Najlepšie WiFi routery D-Link

Porovnali sme množstvo WiFi routerov D-Link a vybrali pre vás tie s najlepším pomerom cena/výkon.

Zhrnutie

Na záver už len stačí dodať, že nie každý potrebuje drahý router, preto vyberajte rozvážne. Konkrétne modely sa neustále menia, ale ak budete pri výbere postupovať podľa rád spomenutých v tomto článku, nový WiFi router vás určite nesklame.