Filtrovať podľa

Typ disku

Typ disku

Rozhranie disku

Rozhranie disku

Cena

Cena

  • 25,00 € - 300,00 €

Počet produktov: 22

Zobrazuje sa 1-22 z 22 položiek

Aktívne filtre

Pevné disky sú dôležitou súčasťou každého počítača či notebooku. Používajú sa na uchovávanie dát a zálohovanie údajov. Jednotlivé druhy sa líšia nielen svojou kapacitou, ale aj formátom, rozhraním či rýchlosťou. Vyberať si môžete spomedzi HDD a SSD diskov.

HDD disky vo svojich útrobách ukrývajú rotujúce platne, ktoré sú v kontakte s čítacími a zapisovacími hlavami. Pri svojej práci vydávajú hluk a sú pomalšie než SSD. Na druhej strane, dostupné sú za prijateľné ceny.

SSD disky sú najmodernejšou alternatívou. Nemajú žiadne pohyblivé komponenty, preto sú spoľahlivé a odolné voči poškodeniu. Na druhej strane, ich cena je vyššia ako v prípade HDD diskov.

Pri výbere pevného disku si všímajte hlavne rýchlosť zapisovania a čítania dát. Tá je udávaná v jednotkách MB/s. Pri lacnejších verziách sa môžete stretnúť s rýchlosťou okolo 500 MB/s. Tie najlepšie typy naopak zvládajú aj viac než 3000 MB/s. Významne tak šetria čas a urýchľujú fungovanie počítača.

Samozrejme, podstatným parametrom je kapacita pevného disku. Tá hovorí o tom, koľko gigabajtov dát dokáže uložiť. Cenovo dostupné disky môžu mať 240, 256 či 512 GB. Naopak, drahšie verzie disponujú kapacitou aj viac ako 10 TB.

Pozornosť venujte tiež rozhraniu, prostredníctvom ktorého sa disk pripája k počítaču. Pri interných sa môžete stretnúť so SATA, mSATA, PCIe, M.2 SATA či M.2 NVMe.

Medzi najznámejších výrobcov pevných diskov patrí Western Digital, Seagate, SanDisk, Kingston, Gigabyte či ADATA. Ak sa chystáte kupovať pevný disk, prečítajte si náš článok ako vybrať rýchly SSD disk za rozumnú cenu.

O značke Gigabyte

Taiwanská spoločnosť Gigabyte Technology je známa najmä milovníkom herných počítačov a technologickým nadšencom. Má pomerne bohatú históriu, keďže založená bola už v roku 1986. V aktuálnej dobe sídli na Taiwane. Avšak, pôsobí po celom svete.

Firma Gigabyte Technology sa už od svojich počiatkov venuje vývoju hardvérových komponentov počítačov, predovšetkým základných dosiek osobných PC. Svoje produktové portfólio však v priebehu rokov postupne rozšírila aj o notebooky, monitory, tablety, sieťové karty, optické mechaniky, napájacie zdroje, chladiace komponenty či dokonca smartfóny.

Gigabyte v dnešnej dobe okrem vyššie spomínaných výrobkov zabezpečuje aj produkciu rôznych periférnych zariadení. Napríklad, myší či klávesníc. Jej produktové portfólio je tak skutočne široké a dokáže ním konkurovať aj najväčším spoločnostiam na trhu.

Spoločnosť Gigabyte je jedným z najdôležitejších výrobcov počítačových komponentov na svete a spolupracuje s najznámejšími spoločnosťami. Už v roku 1995 začala spoluprácu s firmou Intel, v roku 2006 zas so spoločnosťou Asus. Kooperuje taktiež s významnými americkými firmami ako Falcon alebo Origin PC.

Gigabyte zabezpečuje návrh, vývoj a výrobu základných dosiek počítačov pre platformy Intel aj AMD. Vyrába tiež grafické karty s GPU NVIDIA a AMD. Jej komponenty preto nájdete v mnohých počítačoch po celom svete.

Firma Gigabyte je globálne známa aj svojimi jedinečnými inováciami. Napríklad, v roku 2006 predstavila špeciálnu ultra-odolnú základnú dosku s technológiou pevných kondenzátorov, ktorá bola na tú dobu unikátna. Odborníci z Gigabyte vyvinuli aj prvý softvérovo riadený napájací zdroj a predstavili inovatívny spôsob nabíjania pre produkty Apple.

Všetky výrobky Gigabyte sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou, prepracovanými detailmi a vynikajúcou životnosťou. Sú tak skvelou voľbou aj pre náročných používateľov.

Ďalšie značky v kategórii Pevné disky: Intel, Kingston, Samsung, SanDisk, Seagate, Western Digital, Transcend, ADATA, Crucial, Dell, HP, Lenovo, Patriot, Synology, Toshiba